Kam pievērst uzmanību, izvēloties un ikdienā lietojot ledusskapi? Актуальные советы

Kam pievērst uzmanību, izvēloties un ikdienā lietojot ledusskapi?

Понедельник, 19 июля, 2021
Ir grūti iedomāties mājokli mūsdienās, kas iztiktu bez ledusskapja. Tomēr, cik bieži mēs aizdomājamies par to, cik tas ir energoefektīvs, cik elektrības patērē un kā šo patēriņu samazināt? Elektrum Energoefektivitātes centra speciāliste Anna Luīze Blodone sniedz ieteikumus jauna ledusskapja iegādei un efektīvai lietošanai.

Jebkuras elektroierīces iegādes brīdī ir svarīgi iepazīties ar tās energomarķējumu – tas sniedz būtisku informāciju par ierīces jaudu, lielumu, skaļumu un citām īpašībām. Ledusskapju energomarķējumā atradīsiet sekojošu informāciju:

 

 1. Elektroierīces ražotājs un modelis
 2. Energoefektivitātes klase
 3. Prognozētais elektrības patēriņš, kWh/gadā
 4. Saldētavas tilpums, litros
 5. Atdzesēto produktu tilpnes tilpums, litros
 6. Trokšņu līmenis, decibelos, kā arī trokšņu līmeņa klase
Ledusskapja energoefektivitātes klase
Pievērsiet uzmanību, ka līdz šim augstākā energoefektivitātes klase bija A+++, savukārt no 2021. gada 1. marta atsevišķām elektroierīču grupām ir ieviests jauns energomarķējums, tajā skaitā ledusskapjiem un saldētavām, kurā energoefektivitātes klases iekļautas skalā no A līdz G. Jo augstākas klase, jo ierīces elektrības patēriņš ir mazāks un darbības kvalitāte augstāka.

Ledusskapja ietilpība
Būtisks faktors ledusskapja izvēlē ir tā ietilpība – lielāka tilpuma ledusskapji patērē vairāk elektrības. Ledusskapja tilpumu izvēlieties, ņemot vēra cilvēku skaitu ģimenē, nepieciešamo produktu daudzumu un ēdiena gatavošanas biežumu. Ja līdz šim ledusskapis vienmēr stāvējis pustukšs, nākamo var pirkt mazāka tilpuma. Savukārt, ja saldētus produktus nepieciešams uzglabāt sezonāli, ieteicams iegādāties atsevišķu saldētavu.
Brīvi stāvošs ledusskapis vai iebūvēts?
Jāatceras, ka virtuves mēbelēs drīkst iebūvēt tikai tam paredzētu ledusskapi. Iebūvējot brīvi stāvošu ledusskapi, elektrības patēriņš nesamērīgi palielināsies.
Izvēloties ledusskapi, jāatceras, ka iebūvēšanai paredzētiem ledusskapjiem ir par aptuveni 20% lielāks elektrības patēriņš nekā brīvi stāvošām ierīcēm.

Vai tiešām jāmaina vecais, bet vēl joprojām kalpojošais ledusskapis?
Jauna ledusskapja iegādi ir vērts apsvērt, ja esošais ledusskapis ir vismaz 10 gadus vecs – tā elektrības patēriņš var būt pat par 50% lielāks nekā mūsdienīgam ledusskapim.

Kādi trīs faktori ietekmē ledusskapja elektrības patēriņu?
Pirmkārt, ledusskapī iestatītā temperatūra. Ledusskapī iestatiet temperatūru +5 °C, savukārt saldētavā -18 °C. Par katru lieki pazeminātu grādu ledusskapja elektrības patēriņš palielinās par 5 %. Ja ledusskapim ir temperatūras regulators bez konkrētām temperatūras norādēm, tad iestatīto temperatūru var pārbaudīt, ledusskapī ievietojot šādām temperatūrām piemērotu termometru. Īpaši energoefektīvi ir ledusskapji ar iespēju regulēt temperatūru atsevišķi atdzesēto produktu tilpnē un saldētavā. 
Otrkārt, ledusskapja aizpildījums ar produktiem. Lai lieki netērētu elektrību, ledusskapi ieteicams aizpildīt par vismaz 60%, bet ne vairāk par 90% – produktus izvietojiet tā, lai gaiss var cirkulēt. Treškārt, ledusskapja novietojums. Ledusskapis jānovieto atstatus no siltuma avotiem, piemēram, radiatora, plīts  un citām ierīcēm, kas darbojoties izdala siltumu, kā arī no tiešiem saules stariem. Tāpat to nav ieteicams novietot pārāk tuvu sienai, telpas stūrī vai nišā, jo netiks nodrošināta gaisa cirkulācija un palielināsies elektrības patēriņš. Ledusskapim apkārt jābūt 5 – 10 cm brīvai vietai gaisa cirkulācijai. 

Elektrum Energoefektivitātes centra ieteikumi, kā ikdienā samazināt ledusskapja elektrības patēriņu
1. Pārtiku uzglabājiet noslēgtosa traukos vai iesaiņojiet to. Tā ilgāk pārtika saglabāsies svaiga, un ledusskapī neradīsies nevēlams mitrums un aromāts.
2. Ledusskapī nelieciet karstus produktus. Tvaiks veicina apledojuma veidošanos ledusskapja dzesētājā, tādējādi palielinot elektrības patēriņu.
3. Ledusskapja durvis neviriniet pārāk bieži un neatstāj ilgstoši vaļā. Pretējā gadījumā ledusskapī ieplūdīs siltais gaiss, radot nepieciešamību atkal pazemināt temperatūru.
4. Pārbaudiet, cik blīvi noslēdzas ledusskapja durvis. Ja ledusskapja durvīs iespiestu papīra lapu ir grūti izvilkt – viss ir kārtībā. Ja lapa no durvīm izslīd, iesakām notīrīt blīvgumiju, ja tā ir bojāta – nomainīt, lai ledusskapī neieplūstu siltais gaiss.
5. Vismaz reizi ceturksnī notīriet putekļus arī no dzesētāja restēm ledusskapja aizmugurē – tie aizkavē dzesēšanu.
6. Vecākas paaudzes ledusskapi regulāri atkausējiet, jo katrs ledus centimetrs saldētavā palielina elektrības patēriņu aptuveni par 10%.
7. Ledusskapi ar automātisko atsaldēšanas funkciju reizi gadā atvienojiet no elektrotīkla un iztīriet.
Uzziniet vēl citus Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistu ieteikumus, kā kļūt draudzīgākiem videi un maciņam, maksājot mazāk par energorsursiem! Tāpat arī iespējams sazināties ar speciālistiem un saņemt bezmaksas konsultāciju energoefektivitātē!
Ilze Balcerbule @user_3213148
https://www.m.buvbaze.lv/user_3213148/
3 года 5 месяцев 1 день на портале
Был онлайн 17 ноября в 15:47
Строительный поисковик