Kā izvēlēties dekoratīvās gaismas virtenes? Aktuālie padomi

Kā izvēlēties dekoratīvās gaismas virtenes?

Otrdiena, 13 decembrī, 2022

Svētku noskaņu palīdz uzburt prasmīgi piemeklēti interjera elementi un rotājumi, piemēram, dekoratīvās gaismas virtenes. Kā tās lietot efektīvi un kam pievērst uzmanību to izvēlē? Pieejamas divu veidu virtenes ar krasi atšķirīgu elektrības patēriņu – kvēlspuldžu virtenes un LED spuldzīšu virtenes. Dekoratīvo LED virteņu elektrības patēriņš var būt pat 25 reizes mazāks nekā līdzvērtīgai virtenei ar kvēlspuldzītēm, kas aplūkojums arī zemāk pievienotajā attēlā. Tādēļ Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti iesaka izvēlēties dekoratīvo gaismas virteni ar LED spuldzītēm. Informācija par spuldžu veidu virtenē lielākoties ir norādīta uz iepakojuma, bet, ja šādas informācijas nav, lūdziet palīdzību veikala darbiniekiem.

Ja viena LED spuldzīte izdeg, virtene turpina darboties

Noteikti esat saskārušies ar situāciju, kad kvēlspuldžu virtenē izdeg viena spuldzīte un pārējā virtene pārstāj darboties. Tas notiek, jo dekoratīvajā virtenē ar kvēlspuldzītēm visas spuldzītes ir savienotas virknē. Tādējādi, izdegot vienai spuldzītei, pārtrūkst visa spuldzīšu ķēde un tās nedeg. Savukārt virtenē ar LED spuldzītēm visas spuldzītes ir savienotas paralēli. Tādēļ, ja spuldzīšu virtenē izdeg viena vai pat vairākas LED spuldzītes, pārējā virtene tāpat turpina darboties.

Virteņu elektrības patēriņš

Ja vēlaties uzzināt, cik elektrības patērē svētku apgaismojums, jums jāzina tā jauda un darbināšanas laiks. Jauda (vatos, W) ir norādīta uz spuldzīšu virteņu iepakojuma vai barošanas bloka, ko ievietojat kontaktligzdā. Virtenes elektrības patēriņu (kWh) varat aprēķināt, jaudu (vatos, W) reizinot ar laiku (stundās) un izdalot ar 1000. Piemēram, 10 metru garai LED spuldzīšu virtenei ar jaudu 9,6 W diennakts patēriņš ir 0,23 kWh.

Lai izrotātu 1,5 metru garu eglīti, piemērota būs 10 metru gara virtene ar 100 LED spuldzītēm. Šādas virtenes jauda ir tikai 3,6 vati (W), proti, stundas laikā tā patērēs 3,6 vatstundas (Wh) jeb 0,0036 kWh elektrības. Ja eglīti izgaismo diennakti, tad 24 stundu laikā LED virtene patērēs 0,086 kWh. Ja svētku sajūtu patīk baudīt ilgstoši, virteni atstājot ieslēgtu 30 dienas, tad eglītes LED virtene mēneša laikā patērēs vien 2,592 kWh elektrības, kas ir līdzvērtīgi četrām veļas mazgāšanas reizēm 40 grādu temperatūrā.

Izvēloties virteni, kurā ieskrūvē LED spuldzes, tās elektrības patēriņš būs lielāks. Šādas virtenes kopējo patēriņu veido visu ieskrūvēto LED spuldžu kopējais patēriņš. Tikai viena no virtenē ieskrūvētajām LED spuldzēm var patērēt vairāk elektrības nekā visa LED spuldzīšu virtene.

Ņemiet vērā, ja dekorējiet ārpus telpām

Ja ar spuldzīšu virteni plānots rotāt mājokļa ārpusi vai āra eglīti, pārliecinieties, ka uz virtenes vai tās iepakojuma ir norādīta burtu un ciparu kombinācija IP44, kas norāda, ka virtene ir izturīga pret mitrumu un laika apstākļu maiņu, bet nav paredzēta iemērkšanai ūdenī, vai arī IP67, apliecinot, ka virtene ir mitruma un ūdens izturīga. Dažkārt uz iepakojuma var būt mājiņas simbols ar bultiņa iekšpus vai ārpus tās. Ja bultiņa ir virzīta uz ārpusi, tad virteni ir paredzēts lietot ārpus telpām.

Uzstādot virtenes ārpus telpām, jāizvēlas pagarinātājs, kas paredzēts lietošanai ārā un kura aizsardzības klase ir vismaz IP44. Turklāt pagarinātājs jānovieto tā, lai tas nešķērso pagalmu, piebraucamos celiņus un netraucē tīrīt sniegu.


Ja ārtelpu rotāšanai izvēlaties virtenes ar ieskrūvējamām LED spuldzēm, tad ne tikai virtenei, bet arī virtenē ievietotajām LED spuldzēm jābūt mitruma izturīgām ar aizsardzības klasi vismaz IP44. Ja uz spuldzes iepakojuma uzzīmēts simbols ar lāsītēm, kas pārsvītrotas ar krustu, tad tās noteikti nebūs piemērotas izmantošanai ārpus telpām.

Lietojiet efektīvi!

Lai samazinātu LED spuldzīšu virteņu elektrības patēriņu, tās ieteicams izslēgt laikā, kamēr esat ārpus mājām, un naktī, kad dodaties gulēt. Tādējādi elektrības patēriņu varēsiet samazināt aptuveni divas reizes. Spuldzīšu virtenes ir iespējams izslēgt manuāli ar roku, bet var arī atvieglot šo procesu, uzstādot rozetē ievietojamu taimeri vai viedo rozeti. Viedajā rozetē var sastādīt virteņu darbības grafiku, lai ar viedtālruni tās ērti ieslēgtu un izslēgtu, turklāt arī sekot līdzi pievienoto gaismas virteņu elektrības patēriņam. Lai to varētu izdarīt, ir nepieciešama viedā rozete, ko iespējams iegādāties elektrumveikals.lv.

Ievērojiet!

  • Pirms dekoratīvo spuldžu virteņu uzstādīšanas pārbaudiet, vai nav vizuāli redzami bojājumi barošanas blokā un vados, piemēram, ieplaisājuši, sakusuši, pārtrūkuši vadu apvalki.
  • Izrotājot eglīti, virtenes ir jāizvieto tā, lai tās nevarētu bojāt svecīšu un brīnumsvecīšu liesmas.

Pasargājiet sevi un ģimenes locekļus no saindēšanās un uguns nelaimes

Uzstādiet drošības detektorus un ievērojiet piesardzību, sveces dedzinot! Svētkos ļoti vērtīga dāvana var izrādīties dūmu detektors, kas laikus brīdina par uguns izcelšanos mājoklī. LED virtenes un dūmu detektorus iespējams iegādāties arī elektrumveikals.lv!

Samaziniet sveču izdalīto kaitējumu – regulāri vēdiniet telpas! Kā to darīt pareizi? Reizi stundā vai divās logu uz īsu brīdi, atveriet pilnībā. Gaiss telpā apmainīsies iespējami ātri, bet mēbeļu virsmas un grīdas nepaspēs atdzist. Ja radiators ir aprīkots ar regulatoru, pirms loga atvēršanas to iestatiet minimālajā režīmā vai, ja iespējams, izslēdziet pilnībā.

Ja svētku noskaņas uzburšanai izmantojat arī sveces, tad iesakām priekšroku dot svecēm, kas izgatavotas no dabiskā – sojas, palmu, rapšu un bišu – vaska, nevis parafīna. Parafīna sveču vasku izgatavo no jēlnaftas un kopā ar mākslīgajām krāsvielām un smaržvielām. Svecēm degot, izdalās vielas, kas var nodarīt kaitējumu veselībai, pasliktināt gaisa kvalitāti jūsu mājās un pat izraisīt saindēšanos.

Ilze Balcerbule @user_3213148
https://www.m.buvbaze.lv/user_3213148/
4 gadi 8 mēnešu 20 dienu portālā
Bija online 59 minūtes pirms
Meklētājs būvniecības nozarē