Vai, izvēloties stikla vati, siltināšanu iespējams padarīt piecreiz efektīvāku? Būvniecība

Vai, izvēloties stikla vati, siltināšanu iespējams padarīt piecreiz efektīvāku?

Ceturtdiena, 4 oktobrī, 2018

Palielinoties darbaspēka un transporta izmaksām, kļūst aktuāli dažādi veidi, kā padarīt darbus iespējami efektīvākus. Izvēloties tieši stikla vati, iespējams būtiski optimizēt siltināšanas darbus – savas elastības dēļ mīkstā stikla vate iepakojumā satur vairākas reizes lielāku izstrādātā materiāla tilpumu, nekā tā reāli aizņem vietu transportēšanas vai glabāšanas brīdī. Šīs priekšrocības var ievērojami atvieglot siltināšanas darbu loģistiku.


Izšķir divu veidu minerālvati – akmens un stikla. Akmens minerālvatei parasti ir nedaudz augstāka ugunsizturība, taču stikla minerālvate ir elastīgāka un izturīgāka. Iepakota mīkstā stikla minerālvate aizņem līdz pat piecām reizēm mazāk vietas nekā izstrādātā veidā. To nodrošina stikla vati raksturojošākā īpašība – elastība, kas ļauj šo materiālu locīt un saspiest, neietekmējot tā siltumnoturības īpašības, kā arī vates biezumu. Elastību savukārt nodrošina īpašs izgatavošanas process: materiāls tiek “savērpts” no neticami smalkas un garas šķiedras. Tā ir tik smalka, ka no viena grama izejmateriālu tiek iegūts aptuveni 8 kilometrus garš pavediens. Attiecīgi no viena kubikmetra sasmalcinātu izejvielu – izkausēta stikla, minerālu un saistvielu – iespējams saražot 150 m³ mīkstās stikla vates. Ar šādu apjomu pietiek trīs mūra privātmāju jumtu siltināšanai vai vienas koka karkasa privātmājas pilnīgai nosiltināšanai.

 

Mīkstā stikla vate dod zināmas priekšrocības, ja vēlaties ietaupīt uz transporta izdevumiem, kā arī ietaupīt vietu noliktavā vai būvobjektā. Tomēr, lai plašajā produktu klāstā izvēlētos izmaksu ziņā atbilstošāko, nepieciešams, pirmkārt, zināt savas vajadzības. Minerālvatei ir vairākas funkcijas, starp kurām ir siltumizolācija un skaņas izolācija. Ja nepieciešama minerālvate skaņas izolācijai (galvenokārt starpsienās), nav nepieciešams izvēlēties to pēc siltumvadītspējas koeficienta (lambda) un svara, jo šie rādītāji ļoti nebūtiski ietekmē materiāla skaņas izolācijas spējas.

Savukārt, izvēloties minerālvati siltumizolācijai, jāņem vērā, ka augstāka lambda koeficienta vērtība nozīmē zemāku siltumnoturību. Visefektīvāk savu siltināšanas funkciju pildīs tieši minerālvate ar zemāku lambda koeficienta vērtību. Šobrīd Latvijā jau ir pieejama stikla vate ar ļoti zemu lambda koeficientu – 31. Šāds materiāls ļaus ietaupīt gan uz darba stundām, gan būvmateriāliem, jo ar tā palīdzību iespējams veidot plānāku sienas pīrāgu.

Lai siltināšanas darbi tiešām būtu ērti un ritētu maksimāli raiti, jāsaprot, vai nepieciešama vate ruļļos vai loksnēs. Šeit gan daudz nosaka montāžas strādnieka paradumi: dažiem ērtāk ir izmantot rulli, citiem – loksnes. Ruļļu stikla vati iespējams griezt un izmantot kā loksnes, kad tas nepieciešams. Isover piedāvā vienādas vērtības un biezuma stikla vati gan ruļļos gan loksnēs – atliek tikai izvēlēties to, kura vairāk atbilst iecerēto darbu veikšanai un darbu veicēja gaumei.

Vēl viens iemesls, kas padara stikla vati īpaši aktuālu divdesmit pirmajā gadsimtā, ir tās ilgtspējība un draudzīgums apkārtējai videi – tā ne tikai palīdz taupīt apkurei izlietoto enerģiju, bet arī tiek ražota no otrreiz pārstrādātiem materiāliem. Piemēram, Isover ražotā stikla minerālvate satur vairāk par 80% atkārtoti izmantotu izejvielu, bet gadā šī ražotāja atkārtoti izmantotā stikla daudzums parsniedz 700 kravas mašīnu kravas jeb 250 miljonus pudeļu. Izejmateriālam iespējams izmantot arī savu mūžu nokalpojušu stikla vati, kuras vidējais kalpošanas vecums ir 50 gadi.

www.isover.lv

Jana Zaščerinska @jana_zascerinska
Mārketinga speciāliste SAINT-GOBAIN CELTNIECIBAS PRODUKTI SIA
5 gadu 30 dienu portālā
Bija online 30 jūlijā 14:26
Meklētājs būvniecības nozarē